Aktualności

Konferencja 25.09.2013r.

Konferencja podsumowująca projekt współfinansowany przez Unię Europejską  w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego pn. Zwiększenie dostępu do Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego w województwie zachodniopomorskim.

- 25 września 2013r.-


 
 

Rośnie liczba dłużników alimentacyjnych

Rośnie liczba dłużników alimentacyjnych

 

Alimenty. Rośnie liczba dłużników, tak jak i liczba pomysłów na ściąganie od nich długów. Od roku obowiązują nowe przepisy. Obowiązki ZUS przejęły samorządy, które jak się okazało mają jeszcze mniejsze możliwości egzekwowania zadłużenia. Tym bardziej, że część nowych zapisów okazała się niekonstytucyjna.

Fundusz alimentacyjny to dla wielu samotnych matek ostatnia deska ratunku. Świadczenia wypłacają samorządy. Z odzyskaniem pieniędzy urzędnicy mają wielki problem. Średnio udaje się ściągnąć około 13 proc. należności, by poprawić sytuację - rok temu zmieniono przepisy.

Do tej pory postępowanie alimentacyjne wobec dłużnika wszczynał ZUS, teraz samorząd, który co też jest nowością - miał dłużnikom odbierać prawo jazdy. Miał, ale ten zapis okazał się niezgodny z konstytucją. Skutek - ściągalność zamiast rosnąć - spada. Pozostaje wniosek do prokuratury.

Warunkiem koniecznym do przedstawienia zarzutów, a następnie skierowania aktu oskarżenia do sadu jest ustalenie, że osoba dopuszczająca się przestępstwa nie alimentacji działał w sposób uporczywy. W pierwszym kwartale do szczecińskiej prokuratury wpłynęło prawie 160 takich wniosków.

Tylko 27 spraw trafiło na wokandę sądową. Powód zawsze ten sam - dłużnik nie ma żadnych dochodów. I tak alimentacyjna fikcja trwa już od kilkunastu lat.

 

Obejrzyj w TVP SZCZECIN ->

 
 

Platany 2013

Promocja Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego podczas

XII Szczecińskiego Spotkania Organizacji Pozarządowych

" POD PLATANAMI"


 
   

Mapa Bezpłatnego Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego

„Mapa Bezpłatnego Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego"

Przewodnik składa się z dwóch elementów, zintegrowanych ze sobą i przeznaczonych do użytkowania na zasadzie jednego serwisu: mapy podmiotów świadczących poradnictwo prawne i obywatelskie oraz poradnika, którego adresatem jest obywatel szukający porady.

Aplikacja jest pierwszym serwisem internetowym, trafiającym do szerokiego kręgu odbiorców, który zawiera obszerną bazę instytucji i organizacji zajmujących się poradnictwem prawnym i obywatelskim w Polsce.

mapaporadnictwa.org


Internetowy serwis „Mapa Bezpłatnego Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego” powstał w ramach projektu pn. „Opracowanie trwałych i kompleksowych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowanego w partnerstwie 5 podmiotów: Instytut Prawa i Społeczeństwa, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Związek Biur Porad Obywatelskich oraz Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej jako lider projektu. Więcej informacji o projekcie: www.ppio.eu

 
 

Akcja 1%

Promocja Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego

przy Akcji 1% w zabytkowym tramwaju


 
   

Strona 1 z 5

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

zapraszamy

Copyright © PPiO Created by Itpol - usługi informatyczne szczecin - all rights are reserved.